Updating search results...

Search Resources

54 Results

View
Selected filters:
  • CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b
The Fastest Broom
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

The CyberSquad tests which broom can travel the furthest in five seconds in this video from Cyberchase.

Subject:
Mathematics
Physics
Material Type:
Lecture
Provider:
PBS LearningMedia
Provider Set:
PBS Learning Media: Multimedia Resources for the Classroom and Professional Development
Author:
U.S. Department of Education
WNET
Date Added:
07/08/2008
Bianca Goes to the Movie
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

This Cyberchase video segment features Bianca, who must figure out the fastest route to a movie premiere.

Subject:
Mathematics
Physics
Material Type:
Lecture
Provider:
PBS LearningMedia
Provider Set:
PBS Learning Media: Multimedia Resources for the Classroom and Professional Development
Author:
U.S. Department of Education
WNET
Date Added:
09/25/2008
Firefighter Training
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

In this video segment from Cyberchase, Harry decides to train as a firefighter and uses line graphs to chart his physical fitness progress.

Subject:
Mathematics
Physics
Material Type:
Lecture
Provider:
PBS LearningMedia
Provider Set:
PBS Learning Media: Multimedia Resources for the Classroom and Professional Development
Author:
U.S. Department of Education
WNET
Date Added:
09/25/2008
Digit in Pursuit
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

The CyberSquad tracks Digital position in time and then studies graphs to figure out what Hacker is scheming in this video from Cyberchase.

Subject:
Mathematics
Physics
Material Type:
Lecture
Provider:
PBS LearningMedia
Provider Set:
PBS Learning Media: Multimedia Resources for the Classroom and Professional Development
Author:
U.S. Department of Education
WNET
Date Added:
09/25/2008
Optimizing: Security Cameras
Only Sharing Permitted
CC BY-NC-ND
Rating
0.0 stars

This lesson unit is intended to help sixth grade teachers assess how well students are able to: Analyze a realistic situation mathematically; construct sight lines to decide which areas of a room are visible or hidden from a camera; find and compare areas of triangles and quadrilaterals; and calculate and compare percentages and/or fractions of areas.

Subject:
Geometry
Ratios and Proportions
Material Type:
Assessment
Lesson Plan
Provider:
Shell Center for Mathematical Education
Provider Set:
Mathematics Assessment Project (MAP)
Date Added:
04/26/2013
Math, Grade 6, Rate, Exploring Rate In The Context Of Shopping
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

In this lesson, students explore rate in the context of grocery shopping. Students use the unit price, or price per egg, to find the price of any number of eggs.Key ConceptsA unit price is a rate. The unit price tells the price of one unit of something (for example, one pound of cheese, one quart of milk, one box of paper clips, one package of cereal, and so on).The unit price can be found by dividing the price in dollars by the number of units.The unit price can be used to find the price of any quantity of something by multiplying the unit price by the quantity.Goals and Learning ObjectivesInvestigate rate as a unit price.Find a unit price by dividing the price in dollars by the number of units.Find the price of any quantity of something by multiplying that quantity by the unit price.

Subject:
Numbers and Operations
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Pearson
Date Added:
09/21/2015
Math, Grade 6, Putting Math to Work, The Relationship Between Size & Price 2.0
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

During this two-day lesson, students work with a partner to create and implement a problem-solving plan based on the mathematical concepts of rates, ratios, and proportionality. Students analyze the relationship between different-sized gummy bears to solve problems involving size and price.Key ConceptsThroughout this unit, students are encouraged to apply the mathematical concepts they have learned over the course of this year to new settings. Helping students develop and refine these problem solving skills:Creating a problem solving plan and implementing their plan systematicallyPersevering through challenging problems to find solutionsRecalling prior knowledge and applying that knowledge to new situationsMaking connections between previous learning and real-world problemsCommunicating their approaches with precision and articulating why their strategies and solutions are reasonableCreating efficacy and confidence in solving challenging problems in a real worldGoals and Learning ObjectivesCreate and implement a problem-solving plan.Organize and interpret data presented in a problem situation.Analyze the relationship between two variables.Use ratios.Write and solve proportions.Create rate tables to organize data and make predictionsUse multiple representations—including tables, graphs, and equations—to organize and communicate data.Articulate strategies, thought processes, and approaches to solving a problem and defend why the solution is reasonable.

Subject:
Ratios and Proportions
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Pearson
Date Added:
09/21/2015
Cost Comparisons
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

Students learn about the many types of expenses associated with building a bridge. Working like engineers, they estimate the cost for materials for a bridge member of varying sizes. After making calculations, they graph their results to compare how costs change depending on the use of different materials (steel vs. concrete). They conclude by creating a proposal for a city bridge design based on their findings.

Subject:
Architecture and Design
Engineering
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
TeachEngineering
Provider Set:
TeachEngineering
Author:
Denali Lander
Denise W. Carlson
Joe Friedrichsen
Jonathan S. Goode
Malinda Schaefer Zarske
Natalie Mach
Date Added:
10/14/2015
Unit Conversion: Water Use
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

In this lesson designed to enhance literacy skills, students examine how to use fractions to measure and help conserve freshwater resources.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
PBS LearningMedia
Provider Set:
PBS Learning Media Common Core Collection
Author:
Walmart Foundation
WGBH Educational Foundation
Date Added:
08/23/2012
Voting for Two, Variation 3
Unrestricted Use
CC BY
Rating
0.0 stars

This problem, the third in a series of tasks set in the context of a class election, is more than just a problem of computing the number of votes each person receives. In fact, that isnŐt enough information to solve the problem. One must know how many votes it takes to make one half of the total number of votes. Although the numbers are easy to work with, there are enough steps and enough things to keep track of to lift the problem above routine.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
Illustrative Mathematics
Provider Set:
Illustrative Mathematics
Author:
Illustrative Mathematics
Date Added:
05/01/2012
Friends Meeting on Bicycles
Unrestricted Use
CC BY
Rating
0.0 stars

This series of 5 word problems lead up to the final problem. Most students should be able to answer the first two questions without too much difficulty. The decimal numbers may cause some students trouble, but if they make a drawing of the road that the girls are riding on, and their positions at the different times, it may help. The third question has a bit of a challenge in that students won't land on the exact meeting time by making a table with distance values every hour. The fourth question addresses a useful concept for problems involving objects moving at different speeds which may be new to sixth grade students.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
Illustrative Mathematics
Provider Set:
Illustrative Mathematics
Author:
Illustrative Mathematics
Date Added:
05/01/2012
Math, Grade 6, Rate, Using Rates to Determine Efficiency
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

Students watch a video in which two students discuss the problem of how to compare fuel efficiency. Students then analyze the work of the two students as they use rates to determine fuel efficiency in two different ways.Key ConceptsFuel efficiency is a rate. Fuel efficiency can be expressed in miles per gallon (mpg). This rate is useful for determining how far a vehicle can travel using any number of gallons of gas. Fuel efficiency can also be expressed in gallons per mile (gpm). This rate is useful for determining how many gallons of gas a vehicle uses to travel any number of miles.The rates miles per gallon and gallons per mile are inverse rates—they both describe the same relationship. For example, the rates 20 miles per gallon and 0.05 gallon per mile both describe the relationship between 300 miles and 15 gallons. The greater the rate in miles per gallon, the better the fuel efficiency. The smaller the rate in gallons per mile, the better the fuel efficiency.SWD: Some students with disabilities will benefit from a preview of the goals in each lesson. This will help to highlight for students the critical features and/or concepts and will help them to pay close attention to salient information.Goals and Learning ObjectivesExplore rate in the context of fuel efficiency.Express fuel efficiency as the rate miles per gallon (mpg) and as its inverse, gallons per mile (gpm).Use the rate miles per gallon to find the number of miles a car can travel on a number of gallons of gas.Use the rate gallons per mile to find the number of gallons of gas used for a number of miles driven.

Subject:
Algebra
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Pearson
Date Added:
09/21/2015
Math, Grade 6, Putting Math to Work, The Relationship Between Size & Price
Conditional Remix & Share Permitted
CC BY-NC
Rating
0.0 stars

During this two-day lesson, students work with a partner to create and implement a problem-solving plan based on the mathematical concepts of rates, ratios, and proportionality. Students analyze the relationship between different-sized gummy bears to solve problems involving size and price.Key ConceptsThroughout this unit, students are encouraged to apply the mathematical concepts they have learned over the course of this year to new settings. Help students develop and refine these problem-solving skills:Creating a problem solving plan and implementing their plan systematicallyPersevering through challenging problems to find solutionsRecalling prior knowledge and applying that knowledge to new situationsMaking connections between previous learning and real-world problemsCommunicating their approaches with precision and articulating why their strategies and solutions are reasonableCreating efficacy and confidence in solving challenging problems in a real worldGoals and Learning ObjectivesCreate and implement a problem-solving plan.Organize and interpret data presented in a problem situation.Analyze the relationship between two variables.Use ratios.Write and solve proportions.Create rate tables to organize data and make predictions.Use multiple representations—including tables, graphs, and equations—to organize and communicate data.Articulate strategies, thought processes, and approaches to solving a problem, and defend why the solution is reasonable.

Subject:
Ratios and Proportions
Material Type:
Lesson Plan
Provider:
Pearson
Date Added:
09/21/2015
Shake It Up! Engineering for Seismic Waves
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

Students learn about how engineers design and build shake tables to test the ability of buildings to withstand the various types of seismic waves generated by earthquakes. Just like engineers, students design and build shake tables to test their own model buildings made of toothpicks and mini marshmallows. Once students are satisfied with the performance of their buildings, they put them through a one-minute simulated earthquake challenge.

Subject:
Architecture and Design
Engineering
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
TeachEngineering
Provider Set:
TeachEngineering
Author:
Carleigh Samson
Denise W. Carlson
Stephanie Rivale
Date Added:
09/18/2014
Rooftop Gardens
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

Students explore whether rooftop gardens are a viable option for combating the urban heat island effect. Can rooftop gardens reduce the temperature inside and outside houses? Teams each design and construct two model buildings using foam core board, one with a "green roof" and the other with a black tar paper roof. They measure and graph the ambient and inside building temperatures while under heat lamps and fans. Then students analyze the data and determine whether the rooftop gardens are beneficial to the inhabitants.

Subject:
Architecture and Design
Engineering
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
TeachEngineering
Provider Set:
TeachEngineering
Author:
Carleigh Samson
Denise W. Carlson
Stephanie Rivale
Date Added:
09/18/2014
Voting for Two, Variation 4
Unrestricted Use
CC BY
Rating
0.0 stars

This is the fourth in a series of tasks about ratios set in the context of a classroom election. What makes this problem interesting is that the number of voters is not given. This information isnŐt necessary, but at first glance some students may believe it is.

Subject:
Mathematics
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
Illustrative Mathematics
Provider Set:
Illustrative Mathematics
Author:
Illustrative Mathematics
Date Added:
05/01/2012
Protecting Our City with Levees
Read the Fine Print
Educational Use
Rating
0.0 stars

Students design and build their own model levees. Acting as engineers for their city, teams create sturdy barriers to prevent water from flooding a city in the event of a hurricane.

Subject:
Engineering
Hydrology
Material Type:
Activity/Lab
Provider:
TeachEngineering
Provider Set:
TeachEngineering
Author:
Abigail Watrous
Brian Kay
Denise W. Carlson
Janet Yowell
Karen King
Katherine Beggs
Date Added:
10/14/2015