See old layout

Instructor Overview

In this lesson, students explore rate in the context of grocery shopping. Students use the unit price, or price per egg, to find the price of any number of eggs.

Key Concepts

A unit price is a rate. The unit price tells the price of one unit of something (for example, one pound of cheese, one quart of milk, one box of paper clips, one package of cereal, and so on).

The unit price can be found by dividing the price in dollars by the number of units.

The unit price can be used to find the price of any quantity of something by multiplying the unit price by the quantity.

Goals and Learning Objectives

  • Investigate rate as a unit price.
  • Find a unit price by dividing the price in dollars by the number of units.
  • Find the price of any quantity of something by multiplying that quantity by the unit price.