Teacher

Description

Overview:
This lesson takes the learner through a series of exercises where the ability to understand ratios and calculate unit cost will help the learner make optimal, well-reasoned, cost-effective purchasing decisions. The target audience is the adult learner (preferably with school-age children) working in the Grade D range (6th-8th grade) and with RP Domain (Ratios and Proportional Relationships). Learners will benefit by seeing the relationship that mathematical concepts have to their everyday lives by using mathematical reasoning to make better purchasing decisions. Mastery of this material will help learners demonstrate readiness for higher-level algebraic concepts.
Subject:
Mathematics
Level:
Middle School, Adult Education
Grades:
Grade 7
Material Type:
Lesson
Author:
, ,
Date Added:
01/19/2017
License:
Creative Commons Attribution
Language:
English
Media Format:
Text/HTML, Video

Comments

Spencer Allbritton
on May 28, 10:40am Evaluation

Opportunities for Deeper Learning: Strong (2)

The overall structure and planning of this lesson plan are superior. The format walks through the appropriate phases of learning, and gradually changes to student-driven activities to keep them engaged.

The online game does tap into students' flexibility, but is reliant upon students having a firm understanding of various units of measurement. While simple, this subject may need review before the game, as the game is timed, and students may be hindered by missing information.

Providing a few problems that incorporate different units of measurement, so as to test their flexibility, would enrich the task and deepen the understanding of more life skills. The more steps or complexity to the problems, the more students are engaged, the more they learn, and the more group activity is possible.

Spencer Allbritton
on May 28, 10:40am Evaluation

Quality of Instructional and Practice Exercises: Strong (2)

There are no answer keys, although, with the example provided, the answers can be easily calculated in one step. There are two options for assessment provided: calculating unit price OR calculating total cost. An integration of both concepts into a few rich tasks may greatly benefit students' learning. These multi-step tasks facilitate group work, whereas simple calculations that could be done individually can become monotonous.

However, this is still a strong assessment tool, as it illustrates that there are two ways of approaching the calculations, checking students' flexibility with the subject.

Standards

Evaluations

Achieve OER

Average Score (3 Points Possible)
Degree of Alignment3 (1 user)
Quality of Explanation of the Subject Matter3 (1 user)
Utility of Materials Designed to Support Teaching3 (1 user)
Quality of Assessments3 (1 user)
Quality of Technological Interactivity2 (1 user)
Quality of Instructional and Practice Exercises2 (1 user)
Opportunities for Deeper Learning2 (1 user)

Tags (4)